روش تهیه انواع ماسکهای گیاهی و روش بخار دادن صورت

نوشته شده توسط admin در نوامبر 12th, 2009
ماسک گیاهی و میوه صورت

ماسکهای گیاهی و بخار دادن پوست

ماسک های صورت در  نوع های گوناگون وجود دارند:برخی برای تمییزی و پاک کننده پوست هستند ،  برخی صاف کننده پوست ، و برخی شفاف  و تازه کننده پوست هستند.  نوع ماسکی که استفاده میشود باید با جنس پوست سازگار باشد.

ماسک مناسب پوستهای خشک

آووکادو را با زرده تخم مرغ مخلوط کرده و به صورت خمیر در اورید و روی صورت بمالید.

یک قاشق عسل را با نیمی از زرده تخم مرغ و یک قاشق روغن زیتون مخلوط کرده و روی پوستتان بمالید.

¼  هویج پختبه همراه زرده تخم مرغ را ترکیب کرده و روی پوستان بمالید.

ماسک مناسب پوست های چرب

یک قاشق چایخوری خمیر ترش را با کمی شیر گرم ترکیب کرده  و صبر کنید تا پف کند و به اصطلاح خود ش را بگیرد . بهتر است  این ماسک را در جایی که هوا گرم و مرطوب است مانند حمام ، بر روی پوست بمالید.

2 عدد  گوجه فرنگی را رنده کنید و بعد با  کمی  پودر سیب زمینی ترکیب کنیدتا  خمیری بدست آورید و انرا روی پوست بمالید.

یک عدد سفیده ی تخم مرغ را با چند قطره لیمو ترش  ترکیب  کنید. این کار برای از بین بردن جوش های سر سیاه نیز مفید است.

یک عدد خیار را به چند تکه تقسیم کنید و انرا روی چشمها و پوست صورتتان قرار دهید. خیار برای برطرف کردن پف چشم و حلقه های تیره دور چشم مفید است.

ماسک مناسب برای پوستهای لک دار و جوش دار

میوه گرمک را به صورت برشهای نازک بر روی صورتتان به مدت 15 بگذارید این ماسک برای بر طرف کردن لک صورت و جوشهای سرسیاه مناسب است

یک قاشق پودر گل ریواس را با یک قاشق ماست ترکیب کنید و روی پوست بمالید. از این ماسک 3 بار در هفته ، برای از بین بردن جوشهای چرکی استفاده کنید.

دو قاشق عسل و سرکه را با هم ترکیب کنید و برروی لک های صورت بمالید, همچنین  می توانید کبودی زیر چشم را با این ماسک از بین ببرید.

یک عدد هلو را رنده کرده و بر روی پوست بمالید. این ماسک مناسب هر نوع پوست می باشد.

از ماسک انگور نیز برای روشن کردن پوست می توانید استفاده کنید.

ماسک مناسب پوستهای معمولی

یک عدد  زرده تخم مرغ را با  یک قاشق مربا خوری روغن بادام و یک قاشق مربا خوری آب پرتغال و یک قاشق  شیره نارگیل مخلوط کنید و به مدت 20 دقیقه به پوست صورت بمالید .

3 قاشق غذاخوری آرد جو را با 3قاشق عسل مخلوط کرده و روی پوست بگذارید و پس از 10 دقیقه آنرا بشویید.این ماسک برای نرم و مرطوب کردن پوست مناسب است.

یک چهارم از سیب و هلو و خیار را همراه 6 گرم آرد جو با هم میکس کنید و ماده خمیری بدست آمده را روی پوست خود بگذارید.

بهترین نوع ماسک مخلوط تخم مرغ و عسل و کمی روغن زیتون است . اگر پوستتان چرب است از سفیده تخم مرغ استفاده کنید و اگر پوست خشکی دارید از زرده تخم مرغ استفاده کنید.

از انواع ماسک ها که هم اثر بخشی بسیار بالایی دارد و هم می تواند برای انواع مختلف پوست ها مورد استفاده قرار بگیرد، مخلوطی از عسل و تخم مرغ است.

به یاد  داشته باشید که نباید  بیش از دو بار  در هفته از این ماسک ها  یا هر نوع دیگر استفاده کنید. و بهتر است که  هر مبار  محتویات آنرا تغییر دهید. لازم به ذکر است که قبل  از استفاده ماسک اول  آنرا آزمایش  کنید. به این ترتیب که مقداری از انرا  به پشت گوش خود بمالید، ۲۰ دقیقه صبر کنید، بعد آنرا بشویید. چنانچه  بعد  از ۲۴ ساعت پوست پشت گوش شما   طبیعی بود ،میتوانید ماسک را به صورتتان بمالید.

بخار دادن صورت
یکی از روشهایی که  میتوانیـم پوست خـود را جـوان و شاداب نگه داریم بخار دادن است. این روش بسیار برای  تمیز کردن و پاک کردن پوست  مناسب است.
بخار دادن به صورت باعث می شود

منفذهای پوست  شما باز شود و در نتیجه داخل منافذ هم پاک می شود و باعث یک پاک کنندگی عمقی در پوست صورت می شود.

سلول های مرده را از روی پوست پاک می کند

باعث افزایش جریان خون می شودبرای درمان  آکنه و جوش های سر سیاه بسیار سودمند است.

می توانید صورت خود را هفته ای یک بار بخار دهید و پس از آن ماسک را بر روی پوست صورت بگذارید .

نکاتی که در بخار دادن صورت باید رعایت کنید:

از دو روش می توانید برای بخار دادن صورت استفاده کنید

نکته: قبل از بخار دادن صورت خود را با آب و صابون بشویید و سپس کاملا خشک کنید.

روش اول: برا ی بخار دادن می توانید از گیاه گل بابونه استفاده کنید . ظرف متوسطی را  تا نیمه از آب پر می کنید و بع از اینکه آب جوش آمد یک قاشق غذاخوری گل بابونه را در آن میریزد  و بعد از 5 آنرا از روی حرارت بر می دارید . صورتتان را بالای ظرف قرار می دهید و حوله را روی سرتان می اندازید . توجه داشته باشید بخار نباید خیلی داغ و سوزاننده باشد بلکه باید گرم و آرامش بخش باشد. صورتتان را تا فاصله ای نگه دارید که بخار آنرا نسوزاند. بعد از 10 دقیقه حوله را بر دارید و صورت خود را با آب سرد بشورید . اینکار باعث می شود که منافذ پوست شدن که هنگاه بخار دادن باز شده بود، بسته شود. سپس می توانید از ماسک مورد نظرتان یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

علاوه بر گیاه بابونه، می توانید برای بخار دادن صورتتان، از گیاه نعناع ،چای سبز ، گل ریواس ، گل بنفشه و گیاه اسطوخودوس استفاده نمایید.

روش دوم: پوست صورتتان را با آب و صابون بشویید و خوب خشک کنید. سپس به طریقه بالا محلولی را که می خواهید با آن بخور دهید آماده کنید ، سپس یک لیف نرم یا حوله کوچک را داخل محلول کنید و بعد بچلانید تا اب اضافه ان گرفته شود و آنرا روی صورت خود بگذارید. وقتی که لیف یا حوله سر شد ، آنرا بر دارید و مانند قبل آنرا آغشته به محلول کنید و آب اضافه انرا بگیرید و روی صورت بگذارید. این عمل را 5 الی 10 بار انجام دهید.  سپس می توانید ماسک مورد نظرتان یا کرم های مرطوب کننده بر روی پوست بمالید.

در هر دو روش ذکر شده اگر از محلولها با درجه حرارات  بالا استفاده شود نه تنها تاثیر سودمندی بر روی پوست شما ندارد ، بلکه ممکن است باعث سوختگی پوست شما بشود.

بدلیل اینکه بخار  باعث از بین رفتن  تمام  ناخالصی ها ی  پوست می شود، گاهی ممکن است که لکه هایی بعد  از آن بر روی پوست اخود مشاهده کنید، این لکه ها با گذشت زمان از بین می روند.  پوست صورت شما پس از مصرف مداوم  از ماسک و بخار تغییر زیادی پیدا می کند و شفاف و تمیز می شود.

/ 0 نظر / 13 بازدید